У оквиру манифестације “Музеји за 10” Музеј Понишавља ће представити неке од најбољих и најзначајнијих налаза који су део сталне археолошке поставке.

Током заштитиних археолошких ископавања 1989. и 1990. године на  јужној страни Сарлаха у склопу ранохришћанске базилике пронађен је жижак са Христовим монограмом, што говори о периоду Константина и ширења хришћанства.Ово је знак који се Константину јавио у сну и знак којим је побеђивао супарнике. Керамички жижак се налази у сталној археолошкој поставци  Музеја Понишавља.

На простору Пиротског града у периоду од 11-14. века нове ере налазила се некропола са инхумираним покојницима. Од многобројног материјала -прстења,наушница и наруквица издвајамо налаз пекторалног крста латинског облика од танког бакарног лима. Овакав тип карактеристичан је за период 10-12. века нове ере и сматра се да су их користили свештеници. Налаз се чува у сталној археолошкој поставци Музеја Понишавља.