Музеј Понишавља Пирот учествовао је на међународној конференцији “ДРУШТВО, КУЛТУРА, ОБРАЗОВАЊЕ” коју је организовао Општински историјски музеј Брезник у Бугарској. Конференција је одржана 30. новембра 2023. а обухватила је тридесет научних извештаја представљених од стране истраживача са универзитета, стручњака из музеја и локалних историчара из различитих делова Бугарске. Музеј Понишавља се такође представио презентацијом којом је представио богогату традицију и историју Пирота и регона Понишавља.

Међу тридесетак представљених извештаја, истичу се они који истражују важне аспекте историје, археологије и културе у регионима Бугарске и источне Србије. Ова конференција је пружила јединствену прилику за проширивање мреже сарадње и умрежавање са колегама из Бугарске а учешће на оваквом догађају представља не само прилику за промовисање свог рада и истраживања, већ и шансу за учење из искуства других историјских и културних институција.