Шара пиротског ћилима наћи ће се на поштанској марки, шалтерском табаку и пригодној коверти поводом доласка  председника Турске у Србију и 140 година од успостављања дипломатских односа Србије и Турске.

Као мотив марке Пошта Србије ставиће једну шару пиротског ћилима са краја 19. века (тзв. „послужавник“ ). Идеја је да се  „ткање“ дипломатских односа Србије и Турске најлепше може приказати путем националних етно мотива.

Ова шара иако модернизована у потпуности је прилагођена теми а колоритом шаре се  жели асоцирати на боје заставе обе земље. Због тога понављањем елемената шаре који се простиру дуж целог табака симболично се приказује континуитет и у дипломатским односима две земље.

Године 1879. Кнежина Србија и Турска званично су успоставиле дипломатске односе. Још је кнез Милош 20-тих година XIX века општио са портом преко депутација, а стицањем аутономије Србија добија право да шаље представника (капућехаја) у Цариград.

У новом веку односи су поново на узлазној путањи и постају све бољи и успешнији како на политичком тако и на привредном, економском и културном нивоу.

Стручна сарадња: мр Драгош Петровић, историчар, Архив Југославије, Београд и Татијана Карановић, кустос Музеј Понишавља Пирот. Уметничка обрада марке: Надежда Скочајић, академски графичар.