Музеј Понишавља Пирот са поносом представља нову књигу под називом „Језик завичаја, завичај у језику“, чији је аутор Зоран Панић. Ово дело, посвећено пиротском говору, осветљава значај очувања дијалектног наслеђа које је вековима формирало културни идентитет овог краја.

Данашьи говор Пирота je резултат коренитих друштвених промена и много je ближи стандардном. Ипак, одолева, мада у знатно измененом облику. И овакву варианту треба сачувати од потпуног губљења jep носи одлике менталитета ма колико био изменьен. Набольи начин да се дијалекатски израз сачува јсте писано стваралаштво. Срећна je околност да тог стваралаштва има и оно живи и траје.

Књига представља скуп текстова са саговорницима који стварају на локланом дијалекту и дају велики допринос очувању пиротског говора.

Књигу можете купити у продавници Музеја Понишавља а цена је симболичних 360 динара.