Ljubav, Vera, Nada – Hrišćanski praznik posvećen ženama, ovekovečen na pirotskom ćilimu

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju Svete mučenice Veru, Nadu, Ljubav i majku im Sofiju,  koje su bile hrišćanske svetiteljke i mučenice. Praznik Vere, Ljubavi i Nade spretnim rukama pirotskih tkalja pretočen je u ćilim istog naziva čiji se primerak čuva u Muzeju Ponišavlja u Pirotu. Ovaj ćilim sa izuzetno retkom šarom i kompozicijom simbolizuje povezanost ovog praznika posvećenog ženama i njihovoj deci, prevashodno ćerkama sa ćilimarstvom, tradicionalno ženskim zanatom, a isto tako “ljubav, vera, nada” postaju simbol vere svakog hrišćanina.

Ćilim iz zbirke Muzeja Ponišavlja pod nazivom “Ljubav, vera, nada” tkan je od čiste runske vune, tehnikom klečanja na vertikalnom razboju. U polju su četiri stilizovana srca sa cvetnim ornamentima koja u središtu formiraju krst. Floralna ornamentika se ponavlja i po obodu polja, dok je u osnovi geometrijska konstrukcija pravouganika. Ćilim se radi na tamnoj osnovi najčešće crnoj ili braon sa smeđim, oker i žutim tonovima pri čemu su izraženije zelena i braon. Ćilim je korišćen kao zidnjak ili za zastiranje kreveta.