ИЗ РИЗНИЦЕ МУЗЕЈА ПОНИШАВЉА: ПЕРАШКА ИЗ 1917. ГОДИНЕ

Перашка је локални назив за ускршње обојено јаје, а потиче од назива перáс, што значи шарен, нашаран, шарање крупним шарама. Приликом бојења јаја за Ускрс прво бојено јаје „чуваркућа“, обично се издваја.
Оно се најчешће боји црвеном бојом и том јајету се придаје посебна магијска моћ заштите. Прво офарбано и ишарано јаје често има крст и исписана слова Х.В. или „Христос Воскресе“ са годином и местом израде. Таква јаја чуваркуће су се и најдуже очувала у нашем народу, а најстарије такво јаје са годином израде 1917. и исцртаном пчелом и словима Х.В. чува Музеј Понишавља. Колекција ускршњих јаја чува још и јаје из Сукова из 1920, са исписаном годином, местом и именом Кокан, затим јаје из 1936, па 1943, 1950. године.