ИЗ РИЗНИЦЕ МУЗЕЈА ПОНИШАВЉА: ЖИГ ЗА ЖИГОСАЊЕ СТОКЕ

Међу личним предметима Малог Ристе – Христе Јовановића, познатог пиротског трговца, који се чувају у музеју, налази се и жиг за жигосање стоке (Е-369). Овај предмет се састоји од дрвене дршке дужине 27 цм и металног дела који чини жиг. Жиг је у виду полумесеца који се ослања на три крака и шестокраке звезде коју држи један крак. Укупна висина предмета износи 45 цм.
Мали Риста се обогатио тргујући стоком и продајући сточне производе као калауз видинског Усеин паше за Пирот и околину 40-их година XIX века. Био је плаћен од стране турских власти за обављање ових послова и у том периоду се користио описаним жигом за жигосање стоке. Када је иступио из пашине службе, осамосталио се, отворивши дућане у граду и почевши сопствену трговину стоком и маслом.
У музејску књигу инвентара предмет је уписан 15.1.1956. године као поклон Јелисавете Христић.