Na današnji dan 1956. godine, Muzej Ponišavlja Pirot tada Narodni muzej u Pirotu, svečano je otvorio svoja vrata za javnost. Od tada do danas prošle su 63 godine, a Muzej Ponišavlja je i dalje jedna od najvažnijih institucija u polju kulture u ovom delu Srbije. Broj posetilaca koji na godišnjem nivou poseti naš muzej, meri se hiljadama sa tendencijom rasta svake godine.

Ove godine Muzej Ponišavlja počeo je izgradnju pratećih prostorija u dvorištu, a novi objekat obezbediće još bolje funkcionisanje i rad svih zaposlenih u muzeju. Izgradnjom ovog objekta, muzej će dobiti novu galeriju, kancelarije, prodavnicu, biblioteku… U toku su završni radovi na pokrivanju krova ćeremidom, a na ovaj način prateći objekat će se u potpunosti uklopiti u muzejsku celinu. Radove finansira Grad Pirot, a stručni nadzor obavlja Zavod za zaštitu spomenika iz Niša.