Ministarstvo za evropske integracije javno pustilo u rad sajt projekta Digitalizacija nacionalne kulturne baštine – interaktivne 3D panormaske ture na kojem se osim pirotske tvrđave mogu videti i drugi spomenici kulture na području Srbije. Ovim rešenjem, koje je finansijski podržala i Delegacije Evropske unije u Srbiji, Ministarstvo je želelo da pruži svoj doprinos u obeležavanju 2018. kao „Godine evropskog kulturnog nasleđa“ i pridruži se zemljama Evropske unije u misiji promovisanja bogatstva kulturne različitosti, nasleđa i interkulturnog dijaloga.

Projekat digitalizacije obnovljenih zdanja nacionalne baštine Srbije koji će biti nastavljene i u budućnosti, ima dva cilja – da objekte od izuzetnog kulturnog značaja učini dostupnim svim korisnicima interneta kroz izgradnju virtuelnih interaktivnih panoramskih 3D tura, s jedne strane, a sa druge, da ukaže na značaj korišćenja fondova EU u obnovi kulturne baštine u našoj zemlji. Rezultat projekta je integralna web platforma na kojoj je detaljno predstavljeno pet obnovljenih objekata – Subotička sinagoga, Pirotska tvrđava, crkveni kompleks Jablanica, Golubačka tvrđava, tvrđava u Baču. Pored informacija o sredstvima koja su uložena za obnovu i podataka o njihovom istorijatu, za svako pojedinačno zdanje izrađena je specijalna virtuelna interaktivna panoramska tura, tako da je za obilzak ovih objekata sada dovoljno i nekoliko klikova mišem. Takođe, link prema ovom sajtu možete naći na početnoj stranici sajta našeg muzeja.

Link prema ka pirotskoj tvrđavi:  link